Život u inostranstvu je privlačan za mnoge mlade, visokoobrazovane ljude sa Balkana. Poslovi u inostranstvu nude mnogobrojne mogućnosti i trebaju mlade stručnjake iz svih oblasti. Čini mi se da je Njemačka najatraktivnija zelja kada mladi ljudi razmišljaju kako otići u inostranstvo. Prva stavka za život u inostranstvu, svakako je – kako tražiti posao u Njemačkoj.
Iz mog iskustva života u njemačkoj dijaspori, da biste suzili pretragu i izbjegli da se izgubite u moru informacija, važno je da prvo definišete ove tri stvari prije nego što počnete tražiti posao u Njemačkoj za visokoobrazovane:
#1 KOJI POSAO ŽELIŠ DA RADIŠ U NJEMAČKOJ?
Ako ste visokoobrazovani, sa već nekoliko godina iskustva u matičnoj zemlji, moj savjet vam je da aplicirate za poslove u svojoj struci.
Diplomirana pravnica ili doktorica neće mnogo naučiti niti napredovati čisteći stanove ili radeći kao prodavačica u prodavnici. To je čisto zavaravanje ako mislite da su takvi poslovi privremeni. Tako gubite vrijeme i fokus, a znanje i vještine u struci vam zastarjevaju.
Dakle, uprkos odbijenicama, nastojte da tražite poslove u Njemačkoj sa fakultetom koji ste završili, od najnižih pozicija do onih ekvivalentnih vašem poslovnom iskustvu i stepenu obrazovanja.
Ali, ako recimo, vidite oglas za posao da razvrstavate i dostavljate poštu u velikoj advokatskoj firmi, a pri tom ste diplomirana pravnica – obavezno aplicirajte! Kroz taj posao u inostranstvu ćete biti u strukovnom okruženju, imaćete mogućnost da učite, da se krećete u krugu profesionalaca i kad tad ćete biti primjećeni i dobićete bolju poziciju.
Budite realni u određivanju šta možete da radite. Ne možete da aplicirate za poslove menadžera ljudskih resursa ako ste stručnjak za marketing. Ali možete ako ste, recimo, diplomirali psihologiju.
Dobro je ako ste usko specijalizovani u oblasti kojom se bavite ali je idealno ako posjedujete širok spektar znanja i vještina. To je većinom veliki plus na njemačkom tržištu rada jer su Njemci generalno veoma usko specijalizovana radna snaga ali moderno, globalno poslovanje zahtjeva razumijevanje šire biznis slike i posjedovanje nekoliko vještina i tu je vaša šansa.
Ali, ne brinite, nije negativno ako ste veoma usko specijalizovani, jer tradicionalni njemački poslodavci još uvijek veoma cijene usku stručnost. Zaposlenje u Njemačkoj za visokoobrazovane je moguće naći čak i ako ste početnik.
Iz mog iskustva, ja sam diplomirala novinarstvo i magistrirala međunarodne odnose i radila sam nekoliko godina u novinarstvu i u odnosima s javnošću u matičnoj zemlji. Tako da sam u Njemačkoj aplicirala u startu na sve poslovne pozicije od juniorskih do seniorskih u oblasti digitalnog marketinga, PR-a, kreiranja sadržaja i vođenje društvenih mreža. Bez obzira na mnogobrojne odbijenice, ipak sam dobila željeni posao u njemačkoj bez znanja jezika. Tako da – moguće je, ne odustajte!
U članku “Razgovor za posao u Njemačkoj – koje su faze i kako se pripremiti za intervju”, približila sam vam kako izgleda proces zapošljavanja i vjerujem da će vam taj članak pomoći da odlučite šta želite da radite u Njemačkoj.
#2 MOŽE LI SE TRAŽITI POSAO U NJEMAČKOJ BEZ ZNANJA JEZIKA?
Ako ste visokokvalifikovana osoba, posao u Njemačkoj možete dobiti sa znanjem njemačkog ili engleskog jezika. Nivo znanja jezika zavisi od potreba posla, ali recimo da je minimum da razumijete radne zadatke i da možete da korespondirate usmeno i pismeno sa kolegama i saradnicima u poslu.
Što bolje znate jedan od ova dva jezika (ili idealno oba), to ste u boljoj poziciji. Zato, navalite na učenje. Poslovi u Njemačkoj sa znanjem engleskog jezika se nude više u velikim gradovima gdje su stacionirani međunarodni poslodavci.
U članku “Top 10 sajtova gdje naći posao u Njemačkoj” možete pročitati kako naći posao u Njemačkoj iz Bosne, Srbije, Hrvatske ili bilo kojeg drugog djela svijeta i koji se poslovi najviše nude u kojim gradovima Njemačke.
Kada sam ja započinjala moj život u Njemačkoj, moje znanje njemačkog je tada bilo solidno (diploma C1 stečena u Austriji), ali zbog prirode posla (pisanje i komuniciranje) znala sam da je jedino moguće dobro raditi ovaj posao u njemačkoj sa engleskim jezikom, tako da sam se fokusirala samo na oglase i poslodavce koji su primali radnike sa znanjem engleskog jezika. Sa engleskim sam i dan danas mnogo sigurnija, jer ga koristim poslovno i privatno aktivno posljednjih 10 godina iako moram priznati ponekad sumnjam da znam govoriti ijedan jezik 🙂 Ali to je valjda normalno.
#3 U KOJEM GRADU U NJEMAČKOJ JE NAJBOLJE RADITI?
Što se tiče poslovnih mogućnosti veliki gradovi u Njemačkoj imaju više poslovnih ponuda za visokoobrazovane ljude sa Balkana nego manji njemački gradovi.
Prije nego što počnete slanje aplikacija za zaposlenje u Njemačkoj za visokoobrazovane, provjerite prvo ponudu u većim gradovima. Naravno, sve je individualno i morate razmotriti i druge faktore koji su vam važni za život kao što su – cijene najamnina stana, porezi, plate, porodične mogućnosti, sportske, kulturne i druge mogućnosti koje su vama važne.
To potvrđuje i moje iskustvo života u jednom malom gradiću u Austriji, u kojem za skoro četiri godine nisam mogla naći posao u struci jer ih nije bilo, a veoma je limitiran bio i broj ponuda za poslove na engleskom jeziku. Za razliku od iskustva u Berlinu gdje apsolutno mogu poslovno da funkcionišem skoro kao u svom rodnom gradu na Balkanu.
I za kraj, kada odlučite sve ove prethodne tri stvari, idući korak je kreiranje CV-ja i propratnog pisma, o čemu možete detaljnije pročitati u članku “5 načina kako napisati CV za posao u Njemačkoj”.
Iako život u inostranstvu zvuči privlačno, tražiti posao u Njemačkoj bez znanja jezika zahtjeva mnogo truda i vremena. Ali svakako nije nedostižno.
Srećno!